A sikerdíj

2025.05.09

Az ügyvédi díjazással kapcsolatos sikerdíj esetén kérdés, hogy mennyi a tisztességes sikerdíj? Mi számít arányosnak és mi a túlzás? A sikerdíj olyan eredményhez kötött díjazás, amelyet az ügyfél csak akkor fizet, ha az ügyvéd eredményt ér el például megnyer egy pert, egyezséget hoz össze vagy eléri, hogy a másik fél elengedje a követelését vagy annak egy részét. 

Tapasztalataink szerint a perben elengedett összeg vagy elért összeg 10–15%-a közötti sikerdíj az, amit a legtöbb ügyvéd elfogadhatónak tart. Ez tükrözi az ügyben végzett munkát, a per kockázatát és az ügyvéd szakmai felelősségét is, például, ha egy 5 milliós követelésből az ügyvéd eléri, hogy az ügyfél csak 1 milliót fizessen, akkor azzal 4 milliós "megtakarítást" szerez ügyfelének, ezután a 10-15% sikerdíj  elfogadható. Ez méltányos arány, mert az ügyfél is jól jár és az ügyvéd is. Vannak, akik a megszerzett vagy elengedett összeg 50%-át kérik sikerdíjként, gyakran a fix munkadíj mellett. Ez már túl van azon a határon, amit etikusnak lehetne nevezni, mert így az ügyvéd a siker egy részét nemcsak megosztja, hanem lényegében kisajátítja. Ez különösen súlyos, ha az ügyfél kiszolgáltatott helyzetben van például büntetőjogi, családi vagy munkahelyi válságban. Ebben a helyzetben nem szabad visszaélni a bizalommal és a szorult helyzet adta kényszerrel. 

Az ügyvéd hivatása nem pusztán üzlet, hanem szolgálat jellegű bizalmi tevékenység. A Magyar Ügyvédi Kamara etikai szabályzata szerint tilos olyan mértékű díjat kialkudni, ami feltűnően aránytalan vagy a szolgáltatás értékéhez mérten túlzó. Emellett az is fontos, hogy az ügyfél a kezdetektől tudja, mire számíthat, így a sikerdíjat nem lehet utólag, a siker után emelni vagy módosítani. Legyen világos és előre rögzített, milyen esetben jár sikerdíj (pl. csak akkor, ha pernyertes ítélet születik vagy ha egyezség születik), legyen arányos az ügy értékéhez és kockázatához képest, figyeljen az ügyfél helyzetére és a hivatás méltóságára. Egy korrekt sikerdíjas megállapodás motiválja az ügyvédet és biztonságot ad az ügyfélnek, de a bizalom csak akkor marad meg, ha a díjazás nem válik kizsákmányolássá. A sikerdíj nem az ügyfél nehéz helyzetének az "ára", hanem a tisztességes ügyvédi munkáért jár.